איתור נזילות

איתור נזילות מים ופתרון בעיות אינסטלציה

נזילה במז”ח – מה ניתן לעשות?

מז”ח, או בשמו המלא בישראל – מונע זרימה חוזרת, הינו מתקן שתפקידו הוא למנוע חזרת מים מזוהמים שנעשה בהם שימוש בתוך מערכות המים הפרטית של מבנים שונים (פרטיים, מוסדיים, מסחריים, חקלאיים, תעשייתיים ואחרים) למערכת המים הציבורית.

הרעיון העומד מאחורי כל מז”ח הינו מניעת זיהום המים הנמצאים במערכת הולכת המים הציבורית שמזרימה מים נקיים לכלל האוכלוסייה. זיהום שכזה עלול לפגוע באיכות מי השתייה, לגרום למחלות שונות, ובמקרים חמורים יותר אף למגפות.

ראשית, סוגי מז”חים

ניתן להבחין כיום בין מספר סוגים ודגמים של מז”חים אשר נבדלים ביניהם במפרט, באיכות ובפרמטרים נוספים – ככל שהמתקן עושה שימוש רב יותר במים המהולים בחומרים מסוכנים, כן, נדרש מז”ח איכותי יותר. מז”ח בעל לחץ מופחת נחשב כזה, הוא אמין ומתקלקל לעיתים רחוקות. כאשר מז”ח מתקלקל אזי יש סיכוי שתיגרם נזילה במקום התקלה, וכאשר איתרתם כזאת יש צורך לתקן אותו או להחליפו. צריך לציין, כי התקנה וטיפול במז”חים נעשית על ידי חברות ומתקינים המורשים לכך על  ידי משרד הבריאות שאחראי  באופן גורף על כל הנושא.

 

משרד הבריאות

הגוף אשר קבע את התקנות בנושא וישנם מספר מז”חים שמאושרים על ידיו.

יש, כאמור, שפועלים ליצירת לחץ מופחת, אחרים יוצרים מרווח אוויר בין הצינורות והם נקראים שוט”ק (שובר ואקום טעון קפיץ) ויש אביזרים שמונעים את חזרת המים על ידי שני שסתומי אל חוזר  המחוברים בטור (חכ”כ). כאשר המנגנון של מי מהם מתקלקל ומתגלית דליפה אזי יש סכנה להשבתת המתקן החיוני הזה והחוק מחייב תיקונו.

התקנת מז”ח לפי החוק

החוק בישראל מחייב התקנת מז”ח בסדרה שלמה של מבנים דוגמת לולים רפתות, ברכות שחייה, בבתים משותפים או בחדרי אשפה שלהם, במעבדות ובאתרים אחרים בהם נמהלים כימיקלים ודשנים בתוך המים, במפעלי תעשייה, במכוני תערובת ועוד. חשוב לציין, כי אם הנכם בעלי המקום או המנהלים אותו אז אתם הם האחראים לשכירת שירותי בעלי מקצוע בתחום אשר חייבים להתקין את  המז”ח על פי החוקים  הקיימים, לבדוק אותו מדי שנה ולשלוח דיווח מסודר למשרד הבריאות על  מצבו.

במידה והנכם חייבים בהתקנת מז”ח ולא עשיתם כן, הרשות האוכפת יכולה לאסור על ספק המים אספקתם אליכם, ובנוסף, רשאית היא להתקין אביזר זה בעצמו ולחייב אתכם בעלויות ההתקנה.

המז”ח נוזל – מה עושים?

במקרה של נזילה מהמז”ח עליכם לסגור במידי את ברז המים הראשי. פעולה כזאת הכרחית בכל מקרה של נזילה  ובמיוחד כאשר יש נזילה מהמתקן. כאשר ישנה תקלה כזאת במקומות דוגמת בריכות שחייה, חממות ומקומות אחרים אזי יש סכנה לכך שהם ייסגרו לפעילות כל עוד לא טופלה הבעיה. מומלץ מאוד במקרים שכאלו להסתייע בשירותיהם של חברות מנוסות ומיומנות בתחום המוסמכות ברישיון מטעם משרד הבריאות.

 

TalM • April 30, 2018


Previous Post

Next Post

Skip to content