איתור נזילות

איתור נזילות מים ופתרון בעיות אינסטלציה

תיקון צנרת

תיקון צנרת בגובה – כך עושים זאת זה

יש מקרים בהם אנשי מקצוע צריכים להציג אישור עבודה בגובה לצורך ביצוע תיקוני צנרת עם פיגומים. תיקונים מן הסוג הזה נחשבים מורכבים במיוחד ודורשים הקפדה על כללי בטיחות. מעבר לכך, יש שורה ארוכה של אמצעים מיוחדים באמצעותם ניתן לבצע תיקון צנרת בגובה. מבחינת תקנות הבטיחות בעבודה, כל גובה ממנו עלול ליפול אדם לעומק 2 מטרים או יותר נחשב “עבודה בגובה”. לפיכך נדרש עובד גובה בשלושה דברים:

  • ציוד מגן אישי
  • קבלת הדרכה המתאימה לסוג עבודתו ולציוד בו הוא משתמש
  • רענון וחידוש ההסמכה בהתאם

התקופה המקסימאלית הקבועה בחוק עבור תעודת גובה היא שנתיים. מסיימי קורס מדריכי עבודה בגובה יכולים להתחיל להדריך מהרגע בו הם מופיעים במאגר בעלי התפקידים בתמ”ת, כאשר מלבד התעודה ישנם תנאים נוספים לשימוש בבמות הרמה. תנאים אלו הם רישיון נהיגה בתוקף במידה והבמה נוסעת, כתב מינוי מהמעסיק או מבעל הבמה והדרכה להפעלת הבמה הספציפית.

אישור עבודה בגובה ניתן לאחר הדרכה וכולל התייחסות אל הנושאים הבאים:

  • פרטי המבצע
  • פרטי מדריך העבודה בגובה
  • פרטי העובד שהודרך לביצוע עבודה בגובה
  • תוקף האישור
  • הצהרת המדריך
  • הצהרת העובד

לא רק אישור עבודה בגובה

תיקון צנרתמלבד הוצאת אישור עבודה בגובה, תיקון צנרת במקומות גבוהים מתבצע ברוב אתרי הבנייה תוך שימוש בפיגומים. פיגום הוא מבנה ארעי המיועד לתמיכת בני אדם וציוד. פיגום הוא מתקן זמני בלבד על גבי הקרקע, מעל מבנה או מחובר אליו, אשר ממנו מתבצעות עבודות תיקון צנרת באופן יעיל ומהיר. בנוסף, אפשר להשתמש בפיגומים לצורך החזקת ציוד לאורך זמן. הפיגום נדרש בכל מקום בו אין אפשרות לעבוד בביטחון מהקרקע או ממשטח עבודה יציב ובטוח. מעבר לכך, פיגומים פופולאריים באתרי בנייה של בניינים חדשים, בפרויקטים של פינוי-בינוי ובעת ביצוע שיפוצים כלליים או יישום תכניות תמ”א 38.

שיטה נוספת עבור תיקון צנרת בגובה היא סנפלינג: טכניקה למעבר מכשולי גובה בעזרת חבלים. גם כאן יש צורך באישור עבודה בגובה ובהסמכה מיוחדת. משרד העבודה אינו מתיר לכל אינסטלטור לבצע עבודות תיקון בגובה באמצעות סנפלינג. רק חברות מסוימות וספציפיות רשאיות לבצע עבודות מן הסוג הזה, בכפוף להוראות בטיחות ברורות.

נושאי הלימוד בקורס עבודה בגובה

המאפיינים המשותפים עבור עובדים בגובה הם נושאי הלימוד אותם עליהם להכיר. במהלך קורס להכשרת עובדי גובה נלמדים נושאים כגון מבוא כללי והכרת ציוד מגן אישי, סולמות, גגות ומשטחי עבודה, במות הרמה ופיגומים ממוכנים, סלים, קונסטרוקציות ועוד. עובד המעוניין להתקבל אל תכנית הלימודים צריך להיות מעל גיל 18, ומשך הקורס משתנה בהתאם למספר תחומי הלימוד הנדרשים.
לסיכום, תיקון צנרת בגובה נעשה לרוב באמצעות שימוש בפיגומים או בסנפלינג. יש צורך בהנפקת אישור עבודה בגובה ובהקפדה על כללי הבטיחות כפי שמופיעים בתקנות. העבודות יכולות להיות מסוכנות מאוד, ולכן חשוב לבצע אותן בצורה מקצועית ומיומנת.

מנהל אתר • February 18, 2014


Previous Post

Next Post

Skip to content