איתור נזילות

איתור נזילות מים ופתרון בעיות אינסטלציה

מניעת נזילות מים במהלך קידוחים

קידוחים הם חלק בלתי נפרד מהעבודה באתרי בנייה. כל מבנה, בית או בניין דורשים הנחה של יסודות וביצוע עבודות מאסיביות. יסודות אלו קובעים את היציבות של המבנה ואת עמידותו.

יחד עם זאת, יש מקרים בהם קבלני שלד נתקלים בבעיה עקב הימצאות מי תהום מתחת לקרקע. גם בקרקעות חוליות, בוציות או בקרבת חופי ים, יש סיכוי גבוה לנזילות מים והתמוטטות יסודות.

שימוש בבנטונייט או צינור מגן

הדרך הטובה ביותר למנוע נזילות ופגיעה ביסודות היא באמצעות שימוש בבנטונייט. זהו חומר מינרלי בעל תכונות ייחודיות, המאפשר הטמנה בקרקע לצורך איטום הדפנות. הרכבו של הבנטונייט כולל נתרן וסידן, אך היתרון שלו הוא כושר ספיגה גדול. השימוש בו לדיפון נפוץ בכל רחבי העולם, ובעיקר במקומות בעלי קרקע לא יציבה. עם זאת, יש צורך בערבוב של אבקת החומר עם תמהיל מסוים של מים, על מנת להשיג את הצמיגות ואת המרקם הנדרש.

מניעת נזילות מים במהלך קידוחים

מניעת נזילות מים במהלך קידוחים

הכנת התמיסה מתבצעת באתר הבנייה ואחריה ניתן להתחיל בהטמנת היסודות על פי השלבים הבאים:

א. בחירת מיקום על פי המלצות של יועץ קרקעות

ב. קידוח והכנסת ברזל אל הבור

ג. החדרת צינור תרמי עד תחתית הקידוח

ד. הזרמת בטון ישירות אל התחתית

ה. שאיבה של הבנטונייט תוך כדי היציקה, ואיסוף לשימוש חוזר במיכלים

לצד השימוש בבנטונייט, יש שיטה נוספת להחדרת כלונסאות במי תהום או אדמה חולית: צינור מגן. בשיטה הזו עוטפים את המקדח עם צינור מגן, והאדמה הנקדחת מועלית דרך הצינור ומוצאת החוצה, כדי שלא להפריע להמשך התהליך. לאחר שהצינור מגיע לעומק מסוים מוציאים רק את המקדח, ומשאירים את הצינור המגן, יוצקים בטון ומחדירים את מוטות הזיון של הכלונס. השליפה של הצינור לשימוש חוזר נעשית במקרה הזה רק כל עוד הבטון רטוב.

הנזקים של נזילות מים באתרי בנייה

נזילות מים יכולות ליצור נזקים בלתי הפיכים באתרי בנייה, בעיקר בשלב של קידוחי כלונסאות. זו השיטה הנפוצה ביותר בישראל להטמנת יסודות. בשיטה הזו משתמשים בכלונסאות, כדי לקבע את המבנה אל הקרקע או לתמוך בעומסים שונים הקשורים אליה. הכלונס הוא עמוד המוחדר בחלקו לקרקע, כאשר בחלקו העליון הוא נשאר מחובר אל יתר יסודות המבנה. מלבד ההתמודדות עם נזילות, שימוש בכלונסאות מונע מהבניין לשקוע באדמה חולית או בוצית, ומקירות תמך לקרוס תוך כדי תהליך הבנייה.

הסיכון הגבוה ביותר לקריסת של יסודות או כלונסאות הוא במי תהום או אדמה חולית. בקרקעות אלו הנזילות הופכות במהרה לשטפון, מונעות את היציבות והחוזק של השלד ומסכנות חיי אדם. סוגי קרקעות אלו מהווים אתגר הנדסי עצום עבור אנשי מקצוע בתחום הבנייה. החול ממהר לקרוס אל תוך הבורות, ומי תהום גורמים גם הם לקריסה נוספת. רצוי להשתמש בהחדרת כלונסאות שלמים או ביציקה מבוקרת של כלונסאות קידוח מדויקים, וכך לחסוך את עוגמת הנפש.

בניהמי תהוםנזילותקידוחים

• March 16, 2014


Previous Post

Next Post

Skip to content