איתור נזילות

איתור נזילות מים ופתרון בעיות אינסטלציה

יריעות ביטומניות

מדריך לאיטום עם יריעות ביטומניות

יריעות ביטומניות עשויות משני מרכיבים עיקריים: ביטומן ושריון. ביטומן הוא מוצר סינטטי המוכר מתעשיית הדלק, אך מופק גם לצרכים פרטיים כתוצאה מתהליך זיקוק נפט. ביטומן דומה מבחינת הרכב כימי לזפת, וגם הוא יכול להתחמם, ולהפוך לצמיגי כאשר הוא מגיע לטמפרטורת החדר. ביטומן המשמש לאיטום גגות שונה מביטומן הנועד לציפוי ואיטום רגילים, וזאת בשל הפולימרים המעשירים אותו. חברות המייצרות את היריעות מזרימות אל תוך הביטומן בועות אוויר בטמפרטורות גבוהות, וכך מקנות לו את התכונות הדרושות לאיטום.

לעומת הביטומן המרכיב את היריעות, שריון הוא שמה של המעטפת החיצונית. השריון מגן על הביטומן משינויי טמפרטורות, וכך מבטיח עמידות לאורך זמן. שריון המכיל פיברגלס הוא המומלץ ביותר, אולם יש סוגים נוספים של שריון המציעים ייצוב של ביטומן ברמה גבוהה, ולכן כדאי להתייעץ עם אנשי מקצוע.

מדוע כדאי לאטום את הגג עם יריעות ואיך עושים זאת?

השאלה הנפוצה ביותר לגבי שימוש ביריעות ביטומניות לצורך איטום גגות היא האם ניתן לבצע את העבודה באופן עצמאי. ראשית, יש להקדים ולציין כי תיאורטית ניתן לעשות זאת. ליריעות ביטומניות יש יתרונות רבים, והן נחשבות לשיטה האידיאלית עבור איטום משטחים מרוצפים. יחד עם זאת, אי אפשר להשוות בין התוצאה של איטום עצמאי לבין הזמנת איש מקצוע מיומן, מוסמך ומנוסה. רכישה של יריעות ביטומניות ואיטום גגות הם השקעה משתלמת לטווח הארוך:

  • היריעות אטומות לגשם ולמים
  • הן שומרות על איטום למשך שנים וחוסכות השקעה נוספת כל חורף מחדש
  • יש יריעות עם תו תקן המפרט את סוג המרכיבים ואת דרך ההתקנה המתאימה
  • אין צורך בתחזוקה קבועה

שלבי האיטום

יריעות ביטומניותבין אם בוחרים להשתמש ביריעות באופן עצמאי לצורך איטום גגות ובין אם מזמינים איש מקצוע, כדאי להכיר את שלבי העבודה:

  1. הכנת השטח – זהו שלב חיוני לאחיזה של היריעות על גבי המשטח. יש לנקות היטב את הגג מאבק ולכלוך, לפרק חלקי איטום ישנים ולהסיר אלמנטים חודרים כגון כבלים, אנטנות, עמודים וצנרות. לאחר מכן חשוב להסיר גם חלקי בטון וטיח רופפים, לתקן שיפועים, ולסתום סדקים בשכבת הזפת.
  2. איטום – בשלב הזה מתבצע האיטום עצמו. לאחר מריחת פריימר ביטומני על כל שטח הגג והרולקות, יש להלחים את יריעות החיזוק ברוחב של 15 ס”מ על גבי כל החיבורים בין הקירות לרצפה. הלחמה מתבצעת מהנקודה הנמוכה בגג, ומשם כלפי מעלה, וזאת על מנת לאפשר זרימת מים חופשית, ולהפחית סיכון של חדירת מים בין היריעות. לאחר מכן יש להלחים שכבת יריעות נוספת ועם סיום העבודה לחזק את קצה היריעות, ולצפות בחומר מגן את כל החפיפות.
  3. הלבנה ובידוד – השלב האחרון של העבודה מומלץ אך לא חיוני. בשלב הזה מולבן שטח הגג על גבי היריעות על מנת להגן מפני קרני השמש. ההלבנה יעילה למשך מספר שנים רצופות ויכולה לחסוך המון הוצאות.

לסיכום, הדילמה לגבי יריעות ביטומניות רלוונטית עבור כל מי שרוצה להכין את ביתו לחורף בצורה נכונה. בשורה התחתונה, תמיד עדיף להזמין איש מקצוע ולישון בשקט בלילה, מאשר להתפשר על איכות העבודה ולסבול מנזקים.

איטום

מנהל אתר • February 23, 2014


Previous Post

Next Post

Skip to content