איתור נזילות

איתור נזילות מים ופתרון בעיות אינסטלציה

בור ספיגה

מדוע עדיין נעשה שימוש בבור ספיגה

 

החל משנות ה 90, הוציא המשרד להגנת הסביבה מספר תקנות, אשר נועדו לצמצם באופן משמעותי את השימוש בבורות הספיגה השונים. המטרה המקורית של בור ספיגה הייתה לאפשר בעצם העברה מלאה של השפכים משטח מסוים, כך שהשפכים ישמרו מתחת לאדמה, ויהיו מופרדים מהסביבה הרגילה. אולם, השימוש בבורות הספיגה יצר מספר בעיות כמו למשל זיהום הקרקע, והעובדה שלכל בור ספיגה יש בסוף כושר מוגבל, ובשלב מסוים חייבים לרוקן אותו. לכן, יש העדפה לחבר כמה שיותר מבנים ושטחים למערכת הביוב הארצית במקום לבורות ספיגה. עם זאת, אנו רואים כי הרעיון של בור ספיגה עדיין לא נעלם, ונכון להיום כ 4-5 אחוזים מכלל משקי הבית והמבנים בישראל עושים בהם שימוש. מדוע?

 כך בור הספיגה נשאר

  • בעיות בחיבור למערכת הביוב – יש מקומות שבהם מערכת הביוב עדיין לא הגיעה לכדי מימוש מלא. הדבר נוגע בעיקר לכפרים ויישובים של מיעוטים במדינת ישראל – בדגש על יישובים ערביים ובדואיים. במקרים הללו, מכיוון שהמדינה לא יכולה בכלל להתחייב להבאת תשתית ביוב רגילה, התושבים ממשיכים להשתמש בבורות הספיגה. כמו כן, גם במגזר החקלאי, היהודי והלא יהודי, השימוש בבורות ספיגה עדיין נחוץ, בשל בעיות החיבור לתשתית הביוב.
  • שילוב עם הביוב – גם במקרים שבהם עוד נותרו בורות ספיגה באזור, המדינה קבעה שאי אפשר להעלים אותם לגמרי, אך אפשר לצמצם את פעילותם. המדינה הוציאה תקנה שקבעה שכל בור רקב (שאליו מגיעים השפכים לפני בור ספיגה) יחובר למערכת הביוב הכללית. כך, חלק מהשפכים הבעייתיים יותר יעברו למערכת הביוב, ואילו חלק קטן יותר מהשפכים, שנחשב פחות מזיק, יעבור לבור הספיגה. הדבר אמנם צמצם את הפעילות של בורות הספיגה, אך לא העלים אותם לגמרי. כך הם גם מתמלאים באופן אטי יותר – אך תמיד יגיע הזמן שבו צריך לרוקן אותם.
  • צרכים תעשייתיים – בעוד שבמגזר הפרטי, קשה מאד למצוא מקומות שעוד עושים שימוש בבור ספיגה בשביל שאיבת ביוב , שכן גם אנשים פרטיים מעדיפים להתחבר למערכת הביוב, הרי שבמגזר התעשייתי המצב הוא שונה. יש מפעלים שונים אשר מעדיפים להמשיך ולעבוד עם בור ספיגה. אמנם המדינה קבעה כי הדבר אסור, אך המשרד להגנת הסביבה מוכן להעניק היתרים חד פעמיים, כאשר אותו מפעל מוכיח שהמעבר למערכת ביוב תהיה בעלת השלכות קשות על פעילותו. כך אנו רואים שבמגזר התעשייתי, שמייצר לא מעט שפכים, שהם גם בעלי אופי שונה לגמרי מהשפכים הביתיים – השימוש בבורות ספיגה עדיין נפוץ.

ומה זה אומר?

ככלל, שואפת מדינת ישראל להקטין כמה שאפשר את שימוש בבורות ספיגה. בור ספיגה הוא מפגע בעייתי, שיכול להזיק בטווח הקצר והארוך, והשימוש במערכת ביוב עדיפה. עם זאת, במידה ואתם עובדים עם בורות ספיגה, והם ממוקמים במסוך למקום המגורים או העבודה שלכם, יש לדאוג לתחזוקה ראויה שלהם ככל האפשר. יש לדאוג לכך שמידי פעם תצרו קשר עם שירותי שאיבת ביוב, בכדי למנוע קריסה של הבורות, וכך הזיהום יהיה מינימלי.

בור ספיגהשאיבת ביוב

• מרץ 12, 2014


Previous Post

Next Post

דילוג לתוכן