איתור נזילות

איתור נזילות מים ופתרון בעיות אינסטלציה

טיפול בשפכים למניעת חלחולם לאקוויפר והורדת איכות מי התהום

הוצאת חומרים מזהמים מתוך מי ביוב היא אחת הפעולות החשובות ביותר שניתן לבצע בסביבה הפרטית והציבורית. במאמר הבא נסביר כיצד נערך הטיפול ונבהיר את חשיבותו עבור מניעת חלחול שפכים לתוך האקוויפר

שפכים הם פסולת נוזלית המוזרמת ממקורות אנרגיה שונים. הם מכילים מרכיבים המסוכנים לבריאות הציבור, חומרים כימיים ומיקרו אורגניזמים גורמי מחלות ועוד. שפכים מזוהים עם חיידקי כולרה, נגיפי צהבת וגם פוליו. הטיפול בפסולת נוזלית מן הסוג הזה מתבצע על פי תקנות החוק ודרישות משרד הבריאות. בין היתר, המטרה של הטיפול היא למנוע חלחול של השפכים לאקוויפר והורדה של איכות מי התהום.

ללא טיפול נכון צפויים השפכים ליצור נזקים בלתי הפיכים לאקוויפר. זהו מאגר מים תת קרקעי המורכב משכבות סלע המאפשרות את מעבר המים ואגירתם על גבי שכבות סלע אטומות. המים הנמצאים בתוך האקוויפר נשאבים ומנוצלים לאחר מכן לצורכי האדם, אולם זיהום שלהם מונע את השימוש ועלול להביא למחסור. איכות המים באקוויפרים השונים בישראל מאוימת תדיר על ידי חלחול של חומרים מזהמים המגיעים מדשני חקלאות, דלקים ועוד.

כיצד מתבצע הטיפול במתקני שפכים?

השפכים נוצרים בכל מקום בו מתגוררים ועובדים אנשים וזאת כתוצאה ממגורים, מחקלאות ומהתעשייה. הם מוזרמים במערכות הובלה מתוך הבתים והמפעלים בצנרת למתקני טיפול המרוחקים מאיזורי המגורים, כאשר האחריות על פעילות המתקנים ועל מערכת ההובלה נמצאת בידי תאגידי המים והרשויות המקומיות.

התהליכים העיקריים המתבצעים במתקני הטיפול תורמים להרחקת המזהמים מתוך השפכים. התהליכים מבוססים על טכנולוגיות שונות והם עוזרים לייצר מי קולחים, המשמשים בשימוש חוזר לחקלאות, לגינון ולתעשייה. בכל מכון טיהור שפכים מנקזים את הביוב ומאפשרים השבה של המים המטוהרים למערכת.

מכוני טיהור שפכים

יש שני סוגים של מכוני טיהור שפכים:

א. מכוני טיהור אינטנסיביים – במכונים אלו מבצעים טיפול בשלושה שלבים בשפכים. השלב הראשון הוא טיפול ראשוני הכולל סינון גס של השפכים, לעומת השלב השני בו מבצעים טיפול ביולוגי ותהליך של פירוק החומר האורגני הנמצא בתוך השפכים. השלב השלישי הוא למעשה טיפול נוסף לקולחים ומטרתו להעלות את רמתם.

ב. מכוני טיהור אקסטנסיביים – יש גם תהליכים אקסטנסיביים שיכולים להתבצע לטובת טיפול בשפכים. במכונים מן הסוג הזה מתמקדים בהפעלת בריכות ייצוב אנאירוביות, בהן עומק המים גדול יחסית. בריכות אלו משולבות עם בריכות רדודות כאשר המטרה היא לאפשר התפתחות אצות התורמות חמצן למים ומסייעות לפירוק של המזהמים. יחד עם זאת, בבריכות בהן יש עומס אורגני או פני שטח קטנים קיים לעיתים צורך בהוספת אוורור מכאני לשיפור תהליכי החימצון.

לסיכום, יש יתרונות וחסרונות לכל שיטת טיפול בשפכים. הדבר החשוב הוא למצוא את השיטה המתאימה לאיזור ולכמות השפכים, לאמץ אותה לפי הנחיות משרד הסביבה ולמנוע חלחול למי תהום. 

• נובמבר 10, 2014


Previous Post

Next Post

דילוג לתוכן