איתור נזילות

איתור נזילות מים ופתרון בעיות אינסטלציה

איתור נזק מים ברצפת פרקט

 

נזילות או רטיבות מתחת לריצוף עלולים להסב נזקים בלתי הפיכים. במאמר הבא נסביר כיצד מאתרים את מוקד הבעיה ואיך מטפלים בה על הצד הנכון ביותר

רצפת עץ משפרת את איכות החיים, מבטיחה בידוד תרמי ואקוסטי ותורמת לשדרוג מראה חלל הפנים של הבית או המשרד. כיום ניתן לבחור פרקטים מבין סוגים רבים של עץ טבעי או סינתטי ובמחירים אטרקטיביים. אף על פי כן, המעבר לרצפת עץ לא באה על חשבון החשיבות של בדיקת איטום וטיפול בנזילות או רטיבות. למעשה, דווקא בריצוף מן הסוג הזה עלולים להיווצר נזקי מים חמורים הדורשים התייחסות של איש מקצוע.

רוב נזקי המים בריצוף עץ טבעי או סינתטי נובעים מתוך בעיה בצנרת. חלודה, בלאי, פיצוץ או סתימה יוצרים עומס על הצנרת מתחת לריצוף או בקירות וגורמים רטיבות. הבעיה העיקרית היא נטייה של הרטיבות להפוך במהירות לנזילה. אין להקל ראש ברטיבות המתגלה מתחת לריצוף וחשוב לפעול בהקדם על מנת למנוע החמרה של המצב.

איתור נזילה ברצפת פרקט

מה עושים עם נזילה מתחת לריצוף?

התופעה של נזילה בקווי המים מתחת לריצוף נפוצה מכפי שנהוג לחשוב. בעבר הנזילה חייבה פירוק של כל הצנרת, הרמה של המרצפות ולעיתים גם שבירה של הקירות, אך כיום יש טכנולוגיות מתקדמות ונוחות יותר עבור טיפול יעיל. על מנת לאתר את מקום הנזילה המדויק וגם לתקן אותה ניתן לבצע איתור מוקדם.

האיתור מבוסס על צילום טרמי או על צילום פנים הצנרת עם סיב אופטי. שתי השיטות דומות מבחינת פונקציונאליות אך כדאי לבחור אותן לפי תנאי השטח, סוג הריצוף והיקף הנזילה. אלו היתרונות של השיטות המתקדמות בהשוואה לעבר:

–          חשיפה ואיתור מהירים ויעילים

–          אין צורך לפרק את הריצוף

–          צילום מדויק ואיכותי המתמקד בנזילה

–          אפשרות לזהות בעיות נוספות בצנרת

לאחר שמזהים את הנזילה קל מאוד לתקן אותה גם מתחת לרצפת פרקטים. ראשית, במקרה של התפשטות רטיבות אפשר לייבש ולשקם את הריצוף. הפחתה של אחוזי הלחות בחלל גם היא תורמת להתמודדות עם הרטיבות ומונעת נזק למשטחי עץ טבעי או סינתטי. שנית, כדאי לטהר את האוויר ולהשתמש בחומרים נוגדי פטריות ועובש. אלו מזיקים המצטברים במהירות מתחת לריצוף עץ וניזונים ממנו. אין דרך להתמודד עם המזיקים הללו ללא טיפול בנזילות ובנזקי המים. הטכנולוגיות הקיימות מאפשרות אפילו החדרה של אוויר חם על ידי פירוק חלק קטן מהפרקט בלבד. לבסוף, אפשר לקחת דגימה למעבדה כדי לבדוק את אחוזי הלחות הקיימים ולהעריך את היקף הנזק. עם סיום העבודה נעשה שימוש חוזר במטהרי אוויר חזקים ובחומרים שתפקידם לנקות את האוויר מחיידקים.

לסיכום, נזקי מים מתחת לריצוף פרקט שכיחים ונובעים מתוך בעיות בצנרת. מצד שני, אפשר להתמודד איתם באמצעות שימוש במצלמה תרמית או סיב אופטי וצילום של מוקד הבעיה

איתור נזילה ברצפת פרקט

• ספטמבר 23, 2014


Previous Post

Next Post

דילוג לתוכן